Пісенна творчість І. Кириліної

  • Наталія Миколаївна ЄФИМЕНКО Київська муніципальна академія естрадного та циркового мистецтв
  • Світлана Валеріївна ЗАРЯ Київська муніципальна академія естрадного та циркового мистецтв
Ключові слова: композитор, пісня, українська пісенна творчість, пісенний доробок.

Анотація

У статті розглянута пісенна творчість композитора Ірини Кириліної, її художня та мистецька значущість маловідомих пісень композитора. Зроблено спробу узагальнити та проаналізувати пісенний доробок І. Я. Кириліної. Незважаючи на те, що дослідження сучасного українського музичного мистецтва, зокрема – естрадного, в останні десятиліття значно пожвавились, досі відчувається брак наукових робіт, присвячених видатним композиторам-піснярам, чия зріла творчість припадає на 1980-2010-і рр. Попри те, що жанрова палітра творчого доробку І.Я. Кириліної надзвичайно багатогранна, спроб науково узагальнити та проаналізувати творчість мисткині поки що не відбулося. Формування композиторського стилю І.Я. Кириліної відбувалось протягом складного і неоднозначного періоду в розвитку нашої країни. Однак, одночасно це був дуже яскравий період у розвитку української музики – як академічної, так і естрадно-пісенної. Реальна пісенна практика 70-90-х рр. ХХ ст. – це складна поліфонія різних стильових рішень і художніх принципів. Втілення найважливіших проблем, стилістична й жанрова розмаїтість,      тісний зв'язок із традиціями та плідне художнє новаторство, широке зближення і взаємозбагачення елементів міської та селянської пісенності, що відбиває закономірність їх історичного розвитку, органічне включення народної інтонації в русло масової та естрадної пісні – це ті особливості, що визначали характерність образного змісту, засобів музичної виразності, що накреслювали провідні тенденції розвитку пісенного жанру в українській музичній культурі кінця ХХ ст. Характерні особливості, що проявились у період становлення пісенного жанру в українській музичній культурі 70-90-х рр. ХХ ст., як то посилення ліричного струменя, монологічність, посилення ролі словесного тексту у пісні, синтез народно-пісенного матеріалу з принципами сучасного формотворення і джазової імпровізації, – проявились і в творчості композитора-пісняра Ірини Кириліної, мистецький доробок якої розглядається у статті. Результати дослідження можуть бути використані в освітній діяльності, в тому числі – в курсах історії української музики, історії сучасної естрадно-вокальної музики в мистецьких школах та вищих мистецьких навчальних закладах.

Посилання

1. Грачова О. Українське естрадне виконавство другої половини ХХ століття (тенденції розвитку). Вісник КНУКіМ. 2011. Вип. 4 (25). Сс. 17-23.
2. Дитиняк М. Українські композитори: бібліографічний довідник. Едмонтон: Канадський інститут українських студій, 1986. 160 с.
3. Золотий фонд української естради. Сайт про найкращих співаків, композиторів і поетів-піснярів 50-х–90-х років. URL: http://www.uaestrada.org/.
4. Кириліна І. Вибрані твори: нотна збірка. Корсунь-Шевченківський: В. М. Гавришенко, 2015. 272 с.
5. Кириліна І. Хто запалить «зірку»?. Культура і життя. 1987. Сс. 7-9.
6. Кириліна Ірина Яківна. Українська музична енциклопедія. Т. 2: [Е – К] / гол. редкол. Г. Скрипник. Київ: Видавництво Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології НАН України, 2008. Сс. 399-400.
7. Кияновська Л. Українська музична культура. Тернопіль: СМП «Астон», 2000. 184 с.
8. Козаченко І. Музика – мій хліб. Говорить і показує Україна. 1998.
9. Козаченко І. Сім-сім відкриває таланти. Говорить і показує Україна, 1999.
10. Кошиць О. Про українську пісню й музику. Київ: Музична Україна, 1993. 48 с.
11. Конькова Г. Спрага музики: паралелі і час спогадів. Київ: Комбі-ЛТД, 2002. 160 с.
12. Конькова Г. Стати майстринею. Культура і життя, 1988.
13. Литвинова О. Кириліна Ірина Яківна. Енциклопедія сучасної України.
URL: http://surl.li/iziycc.
14. Маслій М. «У мене багато пісень ще чекають свого часу...». Минуло 40 днів відходу у Вічність Ірини Кириліної. Газета «День», 2017. URL: http://surl.li/yhbjnc.
15. Мартинова М. Ліризм пісенної творчості Ірини Кириліної (на прикладі пісні «Лелеча доля»). Культурологічні трансформації ХХІ ст.: від теорії до практики : збірник тез доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції здобувачів вищої освіти і молодих учених, Миколаїв: ВП «МФ КНУКіМ», 2021. Сс. 127-130.
16. Мистецтво України: Бібліографічний довідник. Київ: Укр. енциклопедія, 1977. 697 с.
17. Муха А. Кириліна Ірина Яківна. Композитори України та української діаспори : довідник. Київ: Музична Україна, 2004. Сс. 132-133.
18. Редько О. Жага роботи. Культура і життя. 1986. Сс. 8-9.
19. Рудяченко О. Ритми Ірини Кириліної. Молода гвардія. 1986. С. 5.
20. Сингаївський М. Озватись голосом Дніпра. Вечірній Київ. 1983.
21. Шурова Н. Музика – її життя. Молодь України. 1986. Сс. 12-13.
Опубліковано
2024-09-28
Розділ
МУЗИКОЗНАВЧІ СТУДІЇ